A mai bejegyzés elsősorban az elmúlt 3 nap során tanultakról szól.
A szerdai napra kaptunk egy kis házi feladatot, de szerencsére nem volt megerőltető. :-) Annyit kért tőlünk Anna, hogy gondolkozzunk el azon, milyen "zero material" vagyis teljesen segédanyag nélküli feladatokat használunk az óráink során. Először talán nehéznek tűnhet, hiszen annyira függünk a technikától, a flashcardoktól, a fénymásolatoktól. Azonban egy kis gondolkodás után több játék is eszembe jutott (pl.: Simon says, Back to the board, Shark). A szerda délelőtt azzal telt, hogy mindenki bemutatott egy általa használt zero material feladatot, mi pedig kipróbáltuk, változtatási javaslatokat tettünk és sokat csentünk (magpie moment) egymástól.
A teljesség igénye nélkül a szerdán tanult feladatok közül kettő olyat hozok ide, amit eddig nem ismertem és nagyon megtetszett.
1, Activate the robot / Aktiváld a robotot: Az egyik diák lesz a robot, és el kell játszania, hogy nincs bekapcsolva. Úgy lehet aktiválni, ha a megfelelő testrészét megnevezik (esetleg meg is érintik, természetesen óvatosan). Azt, hogy melyik testrész megnevezésére aktiválódik, a diák is kigondolhatja magának, vagy esetleg a tanár súgja meg neki. A többi diák felsorakozik, és egyesével megpróbálják életre kelteni a robotot. A kör addig tart, amíg az egyik diák meg nem találja a bekapcsológombot. :-) Remek módja a testrészek gyakorlásának, hiszen az életkornak és tudásszintnek megfelelően bővíthetjük a szókincset (pl.: belső szervek). Ezt a feladatot Ligiának köszönhetjük Brazíliából.
2, Tea cup time / Tea idő: Ez a feladat páros létszámmal működik. A diákokat 2 csoportra osztjuk. Ezután 2 kört kell alkotniuk: egy belsőt és egy külsőt. A két kör tagjai szembe fordulnak egymással. A feladat az, hogy az egymással szemben álló emberek betűzzék le egymásnak a saját keresztnevüket. Ha ezzel megvannak, a belső kör marad, a külső kör tagjai eggyel arrébb lépnek, így másik diák lesz velük szemben. A következő körben a vezetéknevüket kell lebetűzni, de most visszafelé. Majd újra cserélnek, új kör jön, új betűzés (pl.: betűzd le a születési hónapodat). A sor a végtelenségig folytatható. A feladat könnyen alakítható, személyre szabható. Ezt a feladatot Christinának köszönhetjük Spanyolországból.
A csütörtöki órát Anna azzal kezdte, hogy a kivetített dián látható 4 macska közül ki kellett választanunk, hogy melyik mutatja be a legjobban az érzelmi állapotunkat. (Annak idején én is csináltam ilyet, csak azon birkák voltak...) Természetesen nagy derültséget okozott a feladat, hiszen sokan fáradtak voltak még az óra elején.
Ezután csoportos feladat következett. A megadott szavak közül ki kellett választanunk a kakukktojást. Igen ám, de akárhogy törtük a fejünket, nem igazán tudtunk dűlőre jutni. Mutatom a szavakat. Ti is nyugodtan elgondolkodhattok azon, hogy melyik a nem odaillő:
1 - strawberry, apple, pineapple, melon / eper, alma, ananász, dinnye
2 - red, yellow, blue, orange / piros, sárga, kék, narancssárga
Nos, mire jutottatok?
A helyes válasz az, hogy nincs helyes válasz. :-) Ennek a feladatnak pontosan az a lényege, hogy a megszokottól eltérően gondolkodjunk. Vagy ahogy az angol mondja: "think outside the box".
A következő feladat a csütörtöki és pénteki témánkat vezette be. Anna 2 önként jelentkezőt kért (az egyik én voltam), a többieket pedig 2 csoportra osztotta. Mindkét csoport tagjai kaptak egy-egy lapot, amin egy 6x4-es (6 oszlop, 4 sor) táblázat volt. Annánál is volt egy hasonló táblázat, azonban az ki volt töltve. Mindegyik rubrikában egy nagy nyomtatott betű szerepelt. A 2 önként jelentkező be volt osztva egy-egy csapathoz. A feladatunk az volt, hogy soronként memorizáljuk a lapon látható betűket, majd menjünk oda a csapatunkhoz, és diktáljuk le nekik. Verseny volt, tehát fontos volt a gyorsaság is. Végül, amikor minden betű a helyére került, ki kellett keresni a betűrácsból, hogy milyen értelmes mondatot tudunk kirakni: "Seven pillars of creativity" vagyis "A kreativitás 7 alappillére":
1 - a gyerekek pozitív önbecsülésének építése 2 - kreativitás bemutatása saját példán keresztül 3 - választási lehetőség adása a gyerekeknek 4 - kérdések hatékony használata 5 - dolgok összekapcsolása 6 - ötletek felfedezése 7 - kritikus reflektálásra való ösztönzés.
Mindegyik pillérhez néztünk feladatokat. Később majd azokból is szemezgetek.
Csütörtök délután Lis Harris "Update your English" workshopján vettem részt, ahol a mai angol nyelvben használt, ám a nyelvtanulók (és tanárok) által kevésbé ismert szókapcsolatokat néztük át és gyakoroltuk (pl.: ear worm, compassion fatigue, brain fog, wardrobe malfunction, retail therapy...)
A pénteki feladatunk Annánál az volt, hogy a héten tanultak alapján, könyv vagy vmilyen segédanyag felhasználásával, csoportokban dolgozva alkossunk egy óratervet, amit később akár élesben is felhasználhatunk.
Hihetetlenül gyorsan eltelt az első (munka)hét. Rengeteg mindent tanultam, aminek itt csak a töredékét tudtam most megosztani, de bízom benne, hogy az érdeklődő kollégák tudnak belőle szemezgetni (magpie moment). :-)
コメント