A kedd már igazán sűrű volt. Délelőtt 2x90 perces órákon veszünk részt. A foglalkozások 9-kor kezdődnek, majd egy 30 perces szünet után 12:30-ig tartanak.
A keddi napon azt a témát jártuk körbe, hogy mitől lesz egy tanár kreatív. Először kisebb csoportokban beszélgettünk, brainstormingoltunk, majd az ötleteinket egy A4-es papíron rögzítettük. Ezután mindegyik csapatból egy ember körbejárt, és megnézte, hogy a többiek milyen ötleteket gyűjtöttek. Végül közösen beszélgettünk ezekről a gondolatokról. Érdekes és elgondolkodtató vélemények, ötletek merültek fel (pl.: van-e határa a kreativitásnak, mondhatja-e bárki magáról azt, hogy nem kreatív, kell-e folyamatosan próbálkoznunk, állandóan új ötleteket keresnünk).
Ezután egy játékosabb feladat következett, aminek az a címe "We are stars" vagyis "Csillagok vagyunk". Egy nagy csillagot kellett rajzolnunk, középre felírtuk a nevünket, majd a csillag száraiba olyan szavakat írtunk, amik vmilyen formában hozzánk köthetőek. Párokban kellett beszélgetnünk ezekről a szavakról. Több változat is felmerült erre a feladatra: csillag helyett lehet pizzát, virágot vagy akár szivárványt is rajzolni, a téma pedig bármi lehet, ami releváns az adott helyzetben.
A tanárunk, Anna Young, és a csoport már remekül összerázódott. Jól tudunk együtt dolgozni. Azt ajánlotta, hogy nyugodtan "csenjünk" ötleteket tőle és egymástól, hiszen így lehet a legtöbbet tanulni. Ennek a módszernek adott is egy érdekes nevet: "magpie moment". A "magpie" magyarul szarkát jelent. Mindannyian tudjuk, hogy ez a madár szereti elcsenni a fényes dolgokat. Mi is így teszünk a hasznos, kreatív ötletekkel. :-)
Megbeszéltük a kreativitáshoz szükséges 4 stratégiát is: 1, asszociáció, a már meglévő dolgok kreatív kombinálása 2, egyszerűség 3, képesség a játékra, játékosság 4, kockázatvállalás.
Közben persze sok minden más is felmerült. Érdekes volt hallani, hogy tulajdonképpen a világ minden területén ugyanazokkal a problémákkal küzdenek a tanárok. A nálunk is tapasztalható jelenségek egyáltalán nem lokálisak, globális szintű oktatási problémákról, helyzetekről beszélhetünk. A digitális oktatás Brazíliában is ugyanazokat a nehézségeket hozta, mint Spanyolországban, vagy éppen nálunk.
A délután folyamán választható workshopok, előadások következtek. Délután 2-kor a neves nyelvész, nyelvtanár, oktató, módszertani könyvek szerzője, Adrian Underhill műhelyfoglalkozásán vettem részt. Témája "Wrong is right - from correction to upgrade", a nyelvtanulás közben felmerülő hibák kijavításáról - vagy inkább ahogy ő fogalmazott - "feljavításáról" szólt. Amit tanultam tőle az az, hogy a hibákat nem kell állandóan szigorúan kezelni, a hibázót pedig folyton számon kérni, inkább egy kis játékossággal maradandóvá tenni és rögzíteni a helyes válaszokat. A hibáktól nem félni kell, hanem kinevetni őket.
Az utolsó "komolyabb" program kedd délután a kulturális előadás volt, ahol Lis Harrison, az iskola volt oktatója beszélt Cambridge rejtett látnivalóiról (Hidden Cambridge). Lis annak idején ide járt egyetemre, több évtizede él Cambridge-ben, így olyan helyeket és dolgokat is ismer, amiket az egyszerű turisták észre sem vesznek. Ehhez az előadáshoz kapcsolódóan este egy vezetett sétán vettünk részt Lis-zel és a férjével. Erről majd később mesélek. :-)
Comments